River John old time fiddling contest results

Send to a friend

Send this article to a friend.

The 21st River John fiddling contest was held at the fire hall on July 22, with contestants competing in four categories. Master of ceremonies was Rod Mackey; piano accompanist Stacey Read. Judges were Julie Johnstone, Lorimer Higgins and Samantha Robichaud.

The judges each played several fiddle tunes between classes. Julie, Lorimer, Samantha and Stacey also played fiddle for the very talented step dancers, Amelia Parker, Pictou County, and Meredith and Marium Hicks, Amelia de Arcos, Marlise and Madeline Carter and Janelle Melanson, all from New Brunswick.

Contest results

Sixty years and over

First: Cliff Manley, Maitland, winner of trophy donated by the River John festival committee and $50 donated by Lennie and Ann Patriquin, River John.

Second: St. Clair Zink, Bridgewater, trophy by IOOF 34, River John, and $40 from Leetiks River John.

Third: Doug Coonly, Waverley, trophy by Margaret Langille in memory of husband Sandy and $40 by IOOF 34, River John.

Eleven years and under

First: Marium Hicks, Sackville, N.B., trophy by Ian Reid in memory of Elaine Reid, and $50 by Fulton Pharmacy.

Second: Sara Nelson, Lower Coverdale, N.B., trophy by Sherry and Muriel, River John, in memory of Charlie Haslam and $45 by Ian Reid, River John.

Third: Madeline Carter, Aulac, N.B., trophy by Ron and Greta Langille, River John, in memory of Shelley Lee and $40 by Ron and Greta.

12 to 17 years

First: Issy Purdy, Amherst, trophy in memory of Boyd and Betty Mackenzie, Ann Griffiths, from the family and $50 by Brian Craig, Pictou.

Second: Carter MacDonald, Moncton, N.B., trophy by Big Al’s Family Restaurant, Tatamagouche, and $45 by Triple R Construction, River John.

Third: Luke Henderson, New Glasgow, trophy by RJ’s Ladies Grouop, River John, and $40 by the RJ’s.

Open class

First: Martha Pitre, Shediac, N.B., trophy by Burns Elliott Carpentry, Seafoam, and $50 by Tri County Ford, Tatamagouche.

Second: Janelle Melanson, Moncton, N.B., trophy by Sheila and boys, River John, in memory of Everett Langille and $45 by Jimmy Sutherland, River John.

Third: Amelie de Arcos, Moncton, N.B., trophy by River John Coffee Club and $40 by River John Coffee Club.

All other contestants in each class were awarded a medallion as thanks and appreciation for participating.

Overall highest marks – Martha Pitre

Trophy – Winmill Electric, River John

$100 – Winmill Electric

Highest total for Pictou County contestant – Luke Henderson

Trophy by River John Lions Club

$50 donated by Tri County Ford, Tatamagouche.

Youngest contestant – Sara Nelson, N.B.

Trophy donated by Robert and Lynn MacLeod, River John, in memory of Florence Killen

Second youngest contestant – Amelia Parker, Pictou County

Trophy donated by the Sutherland family, River John, in memory of Rev. Don

Winner of 50/50 draw – Dan Elliott, Seafoam

Special thanks and appreciation to all who supported, contributed and participated in the contest.

Submitted by Raymond and Marlene MacDonald

Organizations: Triple R Construction, Tri County

Geographic location: River John, Pictou County, Moncton New Brunswick Lower Coverdale New Glasgow Shediac

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thanks for voting!

Top of page

Comments

Comments