Fraser earns Governor General’s medal at NSCC ceremony

Send to a friend

Send this article to a friend.

STELLARTON – The following is the list of award winners at the Nova Scotia Community College graduation ceremony held at the Pictou campus in Stellarton Friday morning:

Major award winners are: Lori Fraser won the Governor General’s Academic Medal and the highest standing in Business Administration for Accounting; Natalie Tate, the NSCC Gold Medal and the prize for highest standing in Medical Office Administration; David Adams, the President’s Award, the silver medal for Nova Scotia Skills Competition in plumbing and the Student Association Award; Leah Strickland, the NSCC Foundation Award; Alice Fraser, the Board of Governors Award and the Alumni Spirit Award.

Other award winners are: Anna Sutherland, highest standing in Academic and Career Connections; Jayne Gammon, highest standing in Adult Learning and ALP Faculty Award; Daniel McCabe, highest standing in Business Administration for Management; Glen Cameron, highest standing in Business Administration for Marketing; Danielle Fleury, highest standing in Business Administration; Gerry Bowles, highest standing in Cooking, Sobeys Achievement Award and was selected as class valedictorian; Norah-Lee Goulding, highest standing in Office Administration, the Credit Union Education Bursary, Student Association Award and the Rotary Club of Stellarton prize; Sarah Wilson, the highest standing in Tourism Management.

Amy Walsh won the prize for highest standing in Continuing Care; Alice Murphy, the highest standing in Cosmetology; Jessica Hodder, the highest standing in Human Services – Community Services; James Veal, highest standing in Automotive Service and Repair; Calora Knowles, highest standing in Cabinet Making and Student Association Award; Graeme Gordon, highest standing in Carpentry; Michael MacNeil, highest standing in Electro Mechanical Technician, NSCC Co-op Student of the Year and Student Association Award; Melinda Green, highest standing in Electronic Engineering Technician and the TechNova Student Achievement Award; Alexander Rodgers, the highest standing in Heavy Duty Equipment/Truck and Transport Repair and the MacKay’s Volvo Top Student Award; Lester Fitzpatrick, highest standing in Machining; Geoffrey Wilson, highest standing in Plumbing and the Nova Scotia Skills Competition Gold Medal in Plumbing; John James MacKay, highest standing in Welding and the Lawrence MacKay Memorial Award; and Robert Stubbert and Richard Woodroffe, the highest standing in Welding Inspection and Quality Control.

Crystal Halliday won the ALP Inspiration Award; John Wilson, the ALP Inspiration Award; Erica Murphy, the ALP Faculty Award; Joan Stewart, the ALP Faculty Award; Ron MacIntosh, the W.A. O’Farrell Sr. Scholarship; Jamie Dahl-Crowe, the Grant Thornton Chartered Accountants Award; Andrew Rodgers, Customer Appreciation Award; Jeremy Sinclair, Customer Appreciation Award; Nathaniel MacBurrie, MacKay’s Volvo Most Improved Student and the Maritimes & Northeast Pipeline Award; Leon Van Bommel, MacGregor Custom Machining Award; Carson Bigney, R.P. Hawboldt’s Machining Returning Student Award; Charles Kontuk, R.P. Hawboldt’s Machining Graduate Student Award; Lynn MacLean, Northumberland Chapter of the International Association of Administrative Professionals; Chantal MacMillan, MacGregor Custom Machining Award and the Cherubini Metal Works Award; Meaghan Purvis, the Excellence in Applied Learning award; Sophie Young, Excellence in Applied Learning award; Hilary Pelerine, Skills Canada National Competition in Hairstyling – Gold Medal; Amanda Hemmings, Nova Scotia Skills Competition in Hairstyling – Gold Medal; Anne Gillis, Nova Scotia Skills Competition in Hairstyling – Silver Medal; Hilary Pelerine, , Nova Scotia Skills Competition in Hairstyling – Bronze Medal.

Sean Cochrane won the Excellence in Applied Learning; Benjamin Jeffrey, Nova Scotia Skills Competition in Cabinet Making – Silver Medal; Aaron Wright, Nova Scotia Skills Competition in Electronics – Bronze Medal and Peter MacDonald, Nova Scotia Skills Competition in Machining – Bronze Medal.

Morgana Brownell won the Albert Anderson Memorial Bursary; Rachel Smith, Annette Masse Memorial Award; Nadine Campbell, the Credit Union Education Bursary; Chantelle Pidgeon, the Kevin Megeney Memorial Award; Kimberly Webb, the Lt. Governor Hope and Inspiration award; Doug Lees, the MacDougall Steel Erectors Inc. Award; Rose MacBeth, the Maritimes & Northeast Pipeline Award; Jared Fleck, the NSCC Entrance Award 2010; Marcella Rankin, the NSCC Entrance Award 2010; Amanda Pittman, Pictou Campus Graduate Leadership Award; Mary-Ann Frost, Ritchie Reginald Dunn Bursary; Jana Bookholt, the Student Association Award; Keith Conway, the Student Association Award; Joy Desmond, the Student Association Award; Scott Rennison, the Student Association Award; Patricia Larsen; the Anne and Sid Stallard Memorial Bursary; Marla MacKay, the Anne and Sid Stallard Memorial Bursary; Ruth MacDonald, The Evening News Bursary; and Sarah Barnes, the Rotary Club of Stellarton prize.

Organizations: Nova Scotia Community College, Student Association, Pictou Medical Office Administration Business Administration for Management Business Administration for Marketing Volvo NSCC Co-op Student Applied Learning Grant Thornton Rotary Club of Stellarton

Geographic location: STELLARTON, Nova Scotia, Cosmetology Northumberland Canada

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thanks for voting!

Top of page

Comments

Comments

Recent comments

  • a county resident
    June 17, 2011 - 20:44

    Congrats Lori and all the award winners! To everyone: all of your hard work has paid off. Good luck for the future!