Pictou County Athletics finishes second at Atlantics

Send to a friend

Send this article to a friend.

The Pictou County Athletics team pose for their 2014 team photo at the Pioneer Coal Track. Over the weekend at the Atlantic championship they finished second overall. 

DARTMOUTH – Over the weekend Pictou County Athletics continued their successful season, finishing second overall as a team at the Atlantic championship in Dartmouth.

Halifast Athletics won the meet with a score of 920.83, while Pictou County had 674.50.

Athlétisme Sud-est/South finished third with a total score of 626.

A year ago they finished sixth at the same event, but finished also second at the indoor Atlantic championship in March. Earlier this summer they also captured the N.S. provincial club championship banner.

Below is a list of Pictou County medalists from Atlantics:

Women

Emma Mattinson (10-11): third in womens tetrathlon

Maria Duynisveld (12-13): first in 150m, first in 800m, first in 1,200m, first in long jump

Garyn Purvis (12-13): third in shot put, third in javelin

Tatum McLean (14-15): first in shot put, first in discus, first in hammer throw

Genevieve Lemieux (14-15): second in 1,500m steeplechase 30”

Taylor Mattinson (14-15): second in 300m

Heath Miller (14-15): third in discus, third in hammer throw, third in javelin

Breanna Sandluck (14-15): third in 800m, third in 1,200m, second in 2,000m, first in 1,500m steeplechase 30”

Naomi Zentner (16-17): third in 1,500m

Alyssa MacNeil (16-17): first in 100m, first in 200m

Katie Warrren (16-17): second in 3,000m

Jordan Landry (16-17): second in 100m hurdles 30”, second in 300m hurdles 30”

Lexie Trevors (16-17): first in javelin

Lauren Quann (16-17): first in womens heptathlon

Jessica Zentner (18-19): second in 1,500m

Caitlyn Sandluck (18-19): third in 1,500m, first in 3,000m, second in hammer throw, third in javelin

Macayla Cullen (18-19): first in high jump

Women 4x100m relay (14-15): third

Women 4x100m relay (16-17): first

Women 4x400m relay (16-17): second

Women 4x400m relay (20-34): first 4:51.63, third 5:13.90

 

Men

Ethan MacDonald (12-13): first in 800m, first in 1,200m, second in long jump

Parker Swain (12-13): first in discus, first in javelin

Alex Moore (14-15): third in 300m, third in long jump

Raymond Simpson (14-15): second in 800m, second in 1,200m, third in 2,000m

John Burns Duynisveld (14-15): third in 800m, third in triple jump

Eric Hughes (14-15): third in 100m hurdles 33”

Peter Corbin (16-17): third in 3,000m, second in 2,000m steeplechase 36”

Kaelan Schmidt (16-17): first in high jump, second in triple jump

Aldo Orsi (16-17): third in javelin

Ian MacDonald (18-19): second in 1,500m, first in 5,000m, first in 3,000m steeplechase 36”

Brady Walsh (18-19): third in long jump

Tony Corbin (45-49): first in 100m, first in 200m

David MacLennan (50-54): first in 800m, first in 1,500m

Men 4x100m relay (16-17): second

Men 4x400m relay (20-34): first

Geographic location: DARTMOUTH, Pictou County

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Thanks for voting!

Top of page

Comments

Comments