Top News

Pictou County Athletics win fifth straight club title

Amelia MacCallum of Pictou County Athletics competed in the shot put at track and field provincials held this past weekend.
Amelia MacCallum of Pictou County Athletics competed in the shot put at track and field provincials held this past weekend. - Kevin Adshade

STELLARTON – Pictou County Athletics captured their 5th straight Nova Scotia Club championship this past weekend at the Pioneer Coal Athletics Field in Stellarton.

Following are the Top 5 locals competing at the 2018 provincial track and field event.

Women 12-13 80 Meter Dash

2. Amelia MacCallum (11.74)

4. Kate Stroud (12.16)

Women 14-15 100 Meter Dash

4. Sarah Brown (14.14)

5. Charlotte Stroud (14.21)

Women 12-13 150 Meter Dash

3. Amelia MacCallum (24.50)

Women 14-15 200 Meter Dash

1. Taylor Long (28.15)

4. Sarah Brown (29.06)

5. Charlotte Stroud (29.96)

Women 18-19 200 Meter Dash

2. Cara MacDonald (28.26)

Women 14-15 300 Meter Dash

1. Cara MacDonald (4.06)

3. Taylor Long (45.10)

4. Keely McKay (56.89

Women 16-17 400 Meter Dash

4. Danielle McKay (1:13.34)

Women 14-15 800 Meter Run

1. Kristen Ross (2:19.98

4. Nell Cameron (2:44.63)

5. Keely McKay (3:28.89)

Women 16-17 800 Meter Run

3. Danielle McKay (2:50.55

Women 18-19 800 Meter Run

1. Emma Cameron (2:46.89)

Women 14-15 1200 Meter Run

4. Eilidh Cameron (4:18.64)

Women 16-17 1500 Meter Run

3. Allie Sandluck (5:23,50)

5. Danielle McKay (6:00.03)

Women 18-19 1500 Meter Run

2. Breanna Sandluck (5:21.50)

3. Emma Cameron (5:49.60)

Women 14-15 2000 Meter Run

4. Eilidh Cameron (7:50.00)

5. Nell Cameron (8:22.93)

Women 16-17 3000 Meter Run

2. Allie Sandluck (11:42.98)

Women 18-19 3000 Meter Run

2. Emma Cameron (13.:01.63)

Women 18-19 5000 Meter Run

1. Breanna Sandluck (19:54.19)

Women 14-15 80 Meter Hurdles 30"

4. Jordyn Ferguson (15.53)

4. Keely McKay (18.21)

Women 20-34 100 Meter Hurdles 33"

1. Lauren Quann (15.78)

Girls 12-13 4x100 Meter Relay

1. Pictou County Athletics

Women 14-15 4x100 Meter Relay

1. Pictou County Athletics

Women 16-17 4x100 Meter Relay

1. Pictou County Athletics

Women 14-15 4x400 Meter Relay

1. Pictou County Athletics

Women 14-15 High Jump

3. Eilidh Cameron (1.4m)

Women 20-34 High Jump

1. Lauren Quann (1.60m)

Women 16-17 Long Jump

5. Abbey Stroud (4.39m)

Women 20-34 Long Jump

1. Megan Graham (4.71)

Women 14-15 Shot Put

1. Keighan DeCoff (12.33)

Women 16-17 Shot Put

2. Jenna Reid (10.62m)

3. Jaden MacEachern (9.25m)

5. Gabrielle Smith (7.66m)

Women 18-19 Shot Put

2. Heath Miller (8.20m)

Women 20-34 Shot Put

Stacey Saunders (11.53m, for Pictou County Special Olympics)

Women 20-34 Shot Put

5. Megan Graham (6.49m)

Women 14-15 Discus Throw

1. Keighan DeCoff (26.46m)

2. Jordyn Ferguson (22.77m)

Women 16-17 Discus Throw

3. Gabrielle Smith (18.54m)

Women 18-19 Discus Throw

2. Heath Miller (21.56m)

Women 40-44 Discus Throw

1. Tracey Ferguson (15.32m)

Women 60-64 Discus Throw

1. Anita Carty (16.65)

Women 16-17 Hammer Throw

1. Jenna Reid (48.34m)

Women 18-19 Hammer Throw

1. Heath Miller (20.39)

Women 40-44 Hammer Throw

1. Tracey Ferguson (14.86m)

Women 60-64 Hammer Throw

1. Anita Carty (19.46)

Women 14-15 Javelin Throw

1. Jordyn Ferguson (24.19m)

Women 16-17 Javelin Throw

1. Jenna Reid (37.68m)

2. Gabrielle Smith (34.33m)

Women 18-19 Javelin Throw

1. Jenna Reid (42.73m)

Women 20-34 Javelin Throw

1. Lauren Quann (39.60)

Women 40-44 Javelin Throw

2. Olivia Stroud (16.41m)

3. Tracey Ferguson (14.70m)

Women 60-64 Javelin Throw

1. Anita Carty (12.33m)

Girls 5-9 60 Meter Dash Tetrathlon

2. Elisa Amirault (89 points)

3. Victoria Robertson (59 points)

Girls 10-11 60 Meter Dash Tetrathlon

1. Amelia MacCallum (267 points)

3. Chloe Ferguson (156 points)

4. Payton Kelly (151 points)

Girls 12-13 60 Meter Dash Tetrathlon

2. Amelia Boudreau (179 points)

Girls 5-9 600 Meter Run Tetrathlon

2. Elisa Amirault (65 points)

4. Victoria Robertson (29 points)

Girls 10-11 600 Meter Run Tetrathlon

2. Amelia MacCallum (208 points)

3. Chloe Ferguson (134 points)

4. Payton Kelly (123 points)

Girls 12-13 600 Meter Run Tetrathlon

2. Amelia Boudreau (259 points)

Girls 5-9 Long Jump Tetrathlon

2. Elisa Amirault (108 points)

4. Victoria Robertson (84 points)

Elisa Amirault.
Elisa Amirault.

 

Girls 10-11 Long Jump Tetrathlon

2. Amelia MacCallum (175 points)

3. Chloe Ferguson (144 points)

4. Sarah Chapman (144 points)

5. Payton Kelly (133 points)

Girls 12-13 Long Jump Tetrathlon

2. Amelia Boudreau (159 points)

Girls 5-9 Shot Put 2kg Tetrathlon

2. Elisa Amirault (68 points)

3. Victoria Robertson (57 points)

Girls 10-11 Shot Put 2kg Tetrathlon

1. Amelia MacCallum (180 points)

2. Sarah Chapman (140 points)

3. Payton Kelly (137 points)

4. Chloe Ferguson (118 points)

Girls 12-13 Shot Put 2kg Tetrathlon

3. Amelia Boudreau (157 points)

Girls 5-9 Tetrathlon

  1. Elisa Amirault (330 points)

4. Victoria Robertson (229 points)

Girls 10-11 Tetrathlon

1. Amelia MacCallum (830 points)

3. Chloe Ferguson (552 points)

4. Payton Kelly (544 points)

Girls 12-13 Tetrathlon

2. Amelia Boudreau (640 points)

Men 12-13 80 Meter Dash

2. Gavin MacCallum (14.28)

Men 14-15 100 Meter Dash

3. Alexander Bates (12.77)

Men 20-34 100 Meter Dash

2. Logan Coulet (11.42)

Men 45-49 100 Meter Dash

1. Neal Reddy (13.44)

2. Norm Ferguson (15.80)

Men 50-54 100 Meter Dash

1. Brent MacEachern (14.30)

2. James Stewart (16.61)

Men 12-13 150 Meter Dash

1. Gavin MacCallum (27.31)

Men 14-15 200 Meter Dash

1. Alexander Bates (26.58)

Men 18-19 200 Meter Dash

2. Alex Moore (time unavailable)

Men 14-15 300 Meter Dash

1. Cale Bonvie (41.88)

Men 16-17 400 Meter Dash

2. Duncan Cameron (54.96

3. Daniel Stewart (55.14)

4. Cole MacDougall (1:00.94)

Men 18-19 400 Meter Dash

3. Alex Moore (55.36)

4. Jonah MacEachern (58.77)

Men 55-59 400 Meter Dash

3. Luc Ringuette 1:27.47

Men 12-13 800 Meter Run

2. Conrad Robertson (2:28.27)

Men 16-17 800 Meter Run

4. Daniel Stewart (2:18.76)

5. Duncan Cameron (2:21.02)

Men 20-34 800 Meter Run

2. Scott Langille (2:23.15)

Men 55-59 800 Meter Run

2. Luc Ringuette (3:57.07)

Men 12-13 1200 Meter Run

1. Conrad Robertson (3:57.73)

Men 16-17 1500 Meter Run

4. Cole MacDougall (4:50.50)

Men 18-19 1500 Meter Run

Raymond Simpson (4:11.45)

Men 20-34 1500 Meter Run

2. Scott Langille (4:48.69)

Men 55-59 1500 Meter Run

1. Dave MacLennan (4:35.63)

Men 14-15 2000 Meter Run

3. Conrad Robertson (7:17.20

5. Cole Joudrie (7:54.89)

Men 16-17 3000 Meter Run

2. Ethan MacDonald (9:34.78

3. Cole MacDougall (10:51.00)

5. Ross Bennett (10:53.32)

Men 18-19 3000 Meter Run

1. Jonah MacEachern (10:32.08)

Men 20-34 3000 Meter Run

2. Scott Langille (10:30.58)

Men 18-19 5000 Meter Run

1. Raymond Simpson (16:38.04)

Men 20-34 5000 Meter Run

1. Scott Langille (19:49.06)

Men 55-59 5000 Meter Run

1. Dave MacLennan (17:43.08)

Men 14-15 1500 Meter Steeplechase 30"

2. Conrad Robertson (5:31.99)

Men 12-13 4x100 Meter Relay

Pictou County Athletics (1:08.00)

Men 14-15 4x100 Meter Relay

Pictou County Athletics (54.23)

Men 16-17 4x100 Meter Relay

Pictou County Athletics (52.15)

Men 35-99 4x100 Meter Relay

Pictou County Athletics (1:00.39)

Men 12-13 4x400 Meter Relay

1. Pictou County Athletics ‘B’ (4:01.84)

2. Pictou County Athletics Club 'A' (4:36.60)

Men 14-15 High Jump

2. Alexander Bates (1.65m)

3. Cale Bonvie (1.60m)

5. Breton MacDonnell (1.45m)

Men 16-17 High Jump

3. Ethan MacDonald (1.50m)

Men 18-19 High Jump

2. Brett Corbin (1.80m)

Men 20-34 High Jump

1. Logan Coulet (1.95m)

Kaelan Schmidt (1.80m)

Men 14-15 Long Jump

5. Breton MacDonnell (4.63m)

Men 16-17 Long Jump

4. Duncan Cameron (5.14m)

5. Ross Bennett (4.55m)

Men 18-19 Long Jump

1. Brett Corbin (6.20m)

Men 20-34 Long Jump

2. Kaelan Schmidt (5.77m)

Men 40-44 Long Jump2

2. Trevor Boudreau (4.72m)

Men 60-64 Long Jump

1. John Krawczyk (3.18m)

Men 14-15 Triple Jump

1. Cale Bonvie (10.22m)

Men 16-17 Triple Jump

3. Cole MacDougall (9.30m)

Men 40-44 Triple Jump

3. Trevor Boudreau (9.59m)

Men 14-15 Shot Put

1. Matthew MacLeod (11.23m)

2. Breton MacDonnell (10.56m)

Men 14-15 Discus Throw

1. Matthew MacLeod (23.96m)

Men 16-17 Discus Throw

2. Jake Temple (34.67m)

Men 45-49 Discus Throw

1. Alan Simpson (18.97m)

2. Norm Ferguson (17.72m)

Men 65-69 Discus Throw

1. Alan Elliott (23.64m)

Men 16-17 Hammer Throw

2. Dennis Moore (23.04m)

Men 45-49 Hammer Throw

2. Alan Simpson (18.19m)

Men 65-69 Hammer Throw

1. Alan Elliott (17.23m)

Men 14-15 Javelin Throw

2. Matthew MacLeod (39.17)

Men 16-17 Javelin Throw

4. Dennis Moore (24.62m)

Men 18-19 Javelin Throw

1. Jake Temple (50.55m)

Men 20-34 Javelin Throw

2. Scott Langille (27.66)

Men 40-44 Javelin Throw

3. Trevor Boudreau (33.14m)

Men 45-49 Javelin Throw

1. Neal Reddy (35.23m)

2. Norm Ferguson (21.95m)

Men 55-59 Javelin Throw

2. Luc Ringuette (24.48)

Men 60-64 Javelin Throw

1. Pat Carty (18.51m)

Men 65-69 Javelin Throw

1. Alan Elliott (20.26m)

Men 5-9 60 Meter Dash Tetrathlon

2. Gavin MacCallum (131 points)

3. Samuel Stroud (116 points)

5. William Butland (93 points)

Men 10-11 60 Meter Dash Tetrathlon

1. Luke Burns (191 points)

2. Isaac Boudreau (187 points)

3. Luke MacLean (150 points)

  1. Rylan Hislop (127 points)

Men 12-13 60 Meter Dash Tetrathlon

1. Jett Hasiuk (277 points)

2. Tyler MacLean (149 points)

Men 5-9 600 Meter Run Tetrathlon

2. Gavin MacCallum (112 points)

3. William Butland (112 points)

4. Samuel Stroud (87 points)

Men 10-11 600 Meter Run Tetrathlon

1. Josh Wood (185 points)

2. Luke MacLean (182 points)

3. Isaac Boudreau (155 points)

4. Brayden Linthorne (125 points)

5. Luke Burns (93 points)

Men 12-13 600 Meter Run Tetrathlon

1. Jett Hasiuk (307 points)

2. Tyler MacLean (188 points)

Men 5-9 Long Jump 2kg Tetrathlon

3. Samuel Stroud (127 points)

4. Gavin MacCalluym (126 points)

5. William Butland (112 points)

Men 10-11 Long Jump 2kg Tetrathlon

1. Isaac Boudreau (172 points)

2. Luke MacLean (168 points)

3. Luke Burns (165 points)

4. Josh Wood (163 points)

Men 12-13 Long Jump 2kg Tetrathlon

1. Jett Hasiuk (201 points)

2. Tyler MacLean (172 points)

Men 5-9 Shot Put 2kg Tetrathlon

1. William Butland (157 points)

4. Samuel Stroud (109 points)

5. Gavin MacCallum (101 points)

Men 10-11 Shot Put 2kg Tetrathlon

1. Isaac Boudreau (143 points)

2. Luke MacLean (131 points)

4. Rylan Hislop (113 points)

5. Luke Burns (110 points)

Men 12-13 Shot Put 2kg Tetrathlon

1. Jett Hasiuk (281 points)

2. Tyler MacLean (173 points)

Men 5-9 Tetrathlon

2. William Butland (474 points)

3. Gavin MacCallum (470 points)

5. Samuel Stroud (439 points)

Men 10-11 Tetrathlon

1. Isaac Boudreau (657 points)

2. Luke MacLean (631 points)

3. Josh Wood (572 points)

4. Luke Burns (559 points)

Men 12-13 Tetrathlon

1. Jett Hasiuk (1066 points)

2. Tyler MacLean (682 points)

Women 40-44 Shot Put

1. Olivia Stroud (7.13m)

3. Tracey Ferguson (6.56m)

Men 45-49 Shot Put

1. Norm Ferguson (7.59m)

Men 50-54 Shot Put

2. Brent MacEachern (9.25m)

3. James Stewart (6.71m)

Women 60-64 Shot Put

2. Anita Carty (6.14m)

Men 60-64 Shot Put

2. John Krawczyk (8.00m)

3. Pat Carty (6.60m)

Recent Stories