Top News

Track and field districts held this week in Stellarton

Abbie Stroud of NRHS competes in the long jump.
Abbie Stroud of NRHS competes in the long jump. - Kevin Adshade

(Note: Updated: May 17 to fix errors/omissions)

STELLARTON – The Nova Scotia Scholl Athletics federation held a district track meet this week at the Pioneer Coal Athletics Field.

The Stellarton facility hosted more than 450 athletes from Pictou and Cumberland counties. Here are the Pictou County athletes who posted Top 3 results in their events.

Girls 100m Dash Junior

1. Sarah Brown (NG): 13.7

Girls 200m Dash Junior

1. Ava Gennoe (W.A. MacLeod): 29.6

3. Ashley Arbuckle (NG): 29.7

Girls 400m Dash Junior

1. Cara MacDonald (NG): 1:03.9

2. Jordyn Ferguson (W.A. MacLeod): 1.11.4

3. Sarah Fraser (NG): 1:12.0

Girls 800m Junior

1. Cara MacDonald (NG): 2:35.0

2. Sarah Fraser (NG): 2:49.0

Girls 80 Metre Hurdles 30" Junior

1. Cara MacDonald (NG) 13.5

3. Laura Baillie (W.A. MacLeod): 14.7

Girls 4x100 Metre Relay Junior

1. NGA (59.2)

Girls 4X400m Relay Junior

1. NGA

2. W.A. MacLeod

Girls 400m Dash Intermediate

1. Taylor Long (NNEC): 1.08.2

Girls 800m Run Intermediate

1. Kristen Ross (NRHS): 2.29.0

2. Taylor Long (NNEC) 2:49.0

Girls 1500m Run Intermediate

1. Kristen Ross (NRHS): 5:15.0

2. Allie Sandluck (NNEC): 5:16.0

3. Eilidh Cameron (WP): 5:45.0

Girls 3000m Run Intermediate

1. Allie Sandluck (NNEC): 11:39.0

2. Eilidh Cameron (WP): 12:48.0

3. Nell Cameron (WP): 13:47

Girls 4X100 Relay Intermediate

3.NNEC: 57.3

Girls 4X400 Relay Intermediate

3. NNEC: 4:55.1

Girls High Jump Intermediate

3. Sidney Arbuckle (NNEC)

Girls 1500m Run Senior

1. Breanna Sandluck (NNEC): 11:38

2. Emma Cameron (NRHS): 13.12

Girls 80m Hurdles 33” Senior

2. Emilee Feltmate (NRHS)

3. Leigha MacDonald (PA)

Girls 4X100 Senior Relay

1. NNEC: 54.9

2. PA: 55.7

Girls 4X400 Senior Relay

1. NNEC: 4:47

Girls High Jump Senior

2. Abighail Morrissey (NNEC): 1.40m

3. Kylie MacCormack (PA): 1.35m

Girls Long Jump Senior

3. Abbey Stroud (NRHS): 4.51m

Girls Shot Put Para Throw

1. Emily Horton (WP): 5.06m

Boys 400m Dash Junior

3. Liam Berthiaume (W.A. MacLeod): 1:04.4

Boys 800m Run Junior

2. Conrad Robertson (NG): 2.39.0

Boys 1500m Run Junior

2. Jack Nofthall (NG): 5:29.0

3. Conrad Robertson (NG): 5:33.0

Boys 100m Hurdles 33”

2. Liam Berthiaume (W.A. MacLeod): 19.2

Boys 100m Dash Intermediate

1. John Luke Taylor (NRHS): 11.3

Boys 200m Dash Intermediate

2. John Luke Taylor (NRHS): 24.6

Boys 400m Dash Intermediate

3. Cale Bonvie (NRHS): 1:00.3

Boys 800m Run Intermediate

3. François Nernot (NRHS): 2:22.0

Boys 1500m Run Intermediate

3. François Nernot (NRHS): 5:01.0

Boys 3000m Run Intermediate

3. François Nernot (NRHS): 11:12.0

Boys 100 Metre Hurdles 36" Intermediate

3. Breton Macdonnell (NNEC): 17.6

Boys 4x100 Metre Relay Intermediate

2. NRHS: 51.6

Boys 200m Dash Senior

1. Eric Hughes (NRHS): 22.9

2. Alex Moore (NNEC): 23.4

Boys 400 Metre Dash Senior

1. Daniel Stewart (NRHS): 56.1

2. Alex Moore (NNEC): 56.8

3. Duncan Cameron (NRHS): 57.3

Boys 800 Metre Run Senior

1. Raymond Simpson (NNEC): 2:16.0

2. Duncan Cameron (NRHS): 2:23.0

3. Daniel Stewart (NRHS) 2:24.0

Boys 1500m Run Senior

1. Raymond Simpson (NNEC): 4:29.0;

2. Hunter Francis (NNEC): 5:00.0.

Boys 3000 Metre Run Senior

1. Raymond Simpson (NNEC): 10:37.0

2. Hunter Francis (NNEC): 10:59.0

4. Jonah MacEachern (NRHS): 11:09.0

Boys 100 Metre Hurdles 39" Senior

1. Eric Hughes (NRHS): 14.9

Boys 4X100 Relay Senior

1. NRHS: 47.5

2. NNEC: 47.9

Boys 4X400 Relay Senior

1. NNEC: 3:57.0

3. NRHS: 4:14.0

Boys Shot Put 4 kg 3 throw Special Junior

1. Shawn Higgins (WP): 5.67m

2. Kale Langille (WP): 4.07

3. Skylar Sutherland (WP): 3.51m

Girls High Jump Junior

1. Cara MacDonald (NG): 1.3m

2. Sarah Fast (NG): J1.30m

Girls Long Jump Senior

1. Cara MacDonald (NG): 4.38m

2. Laura Baillie (W.A. MacLeod): 4.37

3. Ashley Arbuckle (NG): 4.02

Girls Triple Jump Junior

1. Ashley Arbuckle (NG): 8.73m

3. Madison Cromwell (NG): 8.51m

Girls Shot Put 3kg Junior

2. Caroline Boulter (NG): 7.65m

Girls Discus Throw 0.75kg Junior

1. Jordyn Ferguson (W.A. MacLeod): 23.56m

Girls Javelin Throw 400g Junior

1. Jordyn Ferguson (W.A. MacLeod): 25.62m

Girls 100 Metre Dash Intermediate

1. Taylor Cromwell (NNEC): 12.8

Girls 200 Metre Dash Intermediate

3. Charlotte Stroud (NRHS): 28.8

Girls Discus Throw 1.0 kg Intermediate

1. Keighan DeCoff (NNEC): 28.34

3. Emma MacKeil (PA): 20.63m

Girls Javelin Throw 500g Intermediate

1. Gabby Smith (NRHS): 32.72

2. Emma Mackeil (PA): 25.60

3. Christina Bailey (NNEC): 24.04

Girls 100 Metre Dash Senior

3. Camryn Halliday (NNEC): 12.9

Girls 400 Metre Dash Senior

3. Camryn Halliday (NNEC): 1:04.6

Girls Shot Put 4kg Senior

1. Jenna Reid (PA): 9.76m

2. Heath Miller (NNEC): 8.83m

3. Courtney Smith (NNEC): 7.98m

Girls Discus Throw 1.0kg Senior

1. Jenna Reid (PA): 29.12m

2. Garyn Purvis (NNEC): 19.84m

Girls Javelin Throw 600g Senior

1. Heath Miller (NNEC): 37.70m

2. Jenna Reid (PA): 36.45m

3. Courtney Smith (NNEC): 24.74m

Girls 100 Metre Dash Special Jr Special Junior

2. Ashton MacLeod (WP): 42.6

Girls Long Jump 3 jumps Special Junior

2. Ashton MacLeod (WP): 1.50m

Girls Shot Put 3 kg 3 throw Special Junior

2. Ashton MacLeod (WP): 1.93m

Girls 200 Metre Run Para Para

1. Emily Horton (WP): 39.4

Girls 800 Metre Run Para Para

1. Emily Horton (WP): 4:02.0

Boys 4X100m Relay Junior

2. WP: 54.0

Boys 4X100m Relay Junior

2. NGA: 4:53.0

Boys High Jump Junior

2. Alec Bates (NG): 1.41m

Boys Shot Put 4kg Junior

1. Matt MacLeod (Thorburn Consolidated): 10.51

Boys Discus Throw 1.0kg Junior

1. Matt MacLeod (Thorburn Consolidated): 29.01

Boys Javelin Throw 600g Junior

1. Matt MacLeod (Thorburn Consolidated): 35.20

Boys 4x400 Metre Relay Intermediate

2. NRHS: 4:27.0

3. NNEC: 4:28.0

Boys High Jump Intermediate

1. Cale Bonvie (NRHS): 1.53m

2. Breton Macdonnell (NNEC): 1.50m

3. Ethan MacDonald (NNEC): 1.50m

Boys Shot Put 5kg Intermediate

1.Parker Swain (NRHS): 13.81

Boys Javelin Throw 700g Intermediate

1.Parker Swain (NRHS): 44.72m

Boys Discus Throw 1.5 kg Intermediate

1.Parker Swain (NRHS): 38.9m

Boys 100 Metre Dash Senior

1. Ryan MacLennan (NNEC): 10.8

2. Eric Hughes (NRHS): 11.0

Boys High Jump Senior

1. Brett Corbin (NRHS): 1.76m

Boys Long Jump Senior

1. Brett Corbin (NRHS): 6.08m

Boys Triple Jump Senior

1. Brett Corbin (NRHS): 12.53m

Boys Shot Put 6kg Senior

1. Jake Temple (PA): 9.85m

3. Robbie Tetreault (PA): 8.60m

Boys Discus Throw 1.75 kg

Jake Temple (PA): 31.56m

Boys Javelin Throw 800g Senior

1. Jake Temple (PA): 48.63m

2. Ethan MacCallum (PA): 36.60m

3. Robbie Tetreault (PA): 34.40m

Boys 100 Metre Dash Special Junior

1. Iain Maston (WP): 17.7

2. James Tulloch (NG): 18.4

3. Skylar Sutherland (WP): 19.3

Boys Long Jump 3 Special Junior

1. James Tulloch (NG) 3.13m

2. Shawn Higgins (WP): 2.40m

3. Skylar Sutherland (WP): 2.02m

Recent Stories